Aktuality

Boni pueri čekají Matoušovy pašije i velké turné po Číně

Zahraniční turné do Asie, spolupráce na mezinárodním projektu Češi ve Vídni, nastudování díla J. V. Stamice s proslulým Kurpfälzische Kammerorchester, vánoční turné s houslistou Pavlem Šporclem a rukopis Boni pueri na pěti vydaných albech. S takovou bilancí uzavřeli zpěváci Českého chlapeckého sboru Boni pueri předcházející rok.

Dlouho však ve svém domovském městě Hradci Králové nezůstali. Hned v polovině ledna vystoupili v Berlíně s Pavlem Šporclem na prvním ze série koncertů ke 100. výročí vyhlášení Československé republiky a další významné koncerty k tomuto výročí je čekají nejen u nás, ale i v zahraničí.

„Velmi si vážíme toho, že nás v souvislosti s připomenutím tak významné události našich dějin oslovila česká ambasáda ve Vídni. Koncert se bude konat již v dubnu v krásném kostele Wiener Karlskirche a záštitu nad ním převzala paní velvyslankyně dr. Ivana Červenková,“ řekl ředitel Boni pueri Pavel Horák.

Boni pueri se nyní věnují především přípravě dvou muzikologických projektů. Prvním z nich je provedení výňatku z Matoušových pašijí, které se chystá s Českou filharmonií do pražského Rudolfina. „Bachovy Matoušovy pašije jsou pro mne doslova srdeční záležitostí, je to nejkrásnější dílo, které znám a jsem šťastný, že se další generace kluků k němu může přiblížit,“ říká Pavel Horák, který dílo v roli dirigenta provedl zejména v Holandsku více než padesátkrát. Koncert v Rudolfinu bude téměř na den dělit od Bachovy premiéry ve Svatotomášském kostele plných 291 let.

Sbor čeká také pokračování velkého mezinárodního projektu Češi ve Vídni, který připravila prestižní hudební agentura ArcoDiva Prague. Po díle Jana Václava Stamice nastudovali Boni pueri s komorním orchestrem Quattro za řízení dirigenta Marka Štilce dílo Františka Koželuha. Zájem o nahrávku má i firma Naxos, která eviduje rozsáhlou sbírku nahrávek vážné hudby dostupných online.

Druhou půlku prázdnin pak budou Boni pueri koncertovat v Číně. Vracejí se sem již na své čtvrté turné, tentokrát třítýdenní.  Kluci procestují nejen celé východní pobřeží, téměř od ruských až po vietnamské hranice, ale zavítají i do vnitrozemí.

„Do Číny se vracíme moc rádi, užíváme si tu nádherných a výborně vybavených sálů, krásného ubytování i profesionálního přístupu. Opět budeme koncertovat v Pekingu, v Šanghaji se kromě koncertů těšíme i na historické památky a moderní finanční centrum, které jsme zatím nikdy nevynechali. V našem turné jsou ale tentokrát i místa, kde jsme ještě nezpívali, jsme napjatí, jaké zde bude publikum a jak českou kulturu obyvatelé měst přijmou. Velkou neznámou pro nás pak budou koncerty na západě Číny, chystáme se do města Chengdu plném fascinující přírody i starobylých chrámů,“ dodává ředitel sboru Pavel Horák.

Již v neděli 4. března představí Boni pueri ve velkém sále Kongresového centra Aldis v Hradci Králové všechna svá oddělení, od nejmladších Pueráčků až po obě koncertní sestavy sboru.   Na koncertě pokřtí také své nové profilové album BONI PUERI´S WONDERFUL WORLD a v samém závěru vystoupí všichni zpěváci s legendární kapelou Spirituál kvintet.

 

Napsat komentář

Allowed Tags <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 1998-2018Český chlapecký sbor BONI PUERI