Aktuality

Boni pueri koncertovali v Berlíně

Dalším zahraničním zájezdem pokračuje úspěšná 36. sezóna Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Po turné ve Francii a Jižní Koreji jsme tentokrát zamířili do hlavního města Spolkové republiky Německo. V sobotu 13. ledna se konal v Kostele Ježíše Krista v Berlíně slavnostní koncert ke 100. výročí vyhlášení republiky Československé.  Festival Prag Berlin podpořili i primátoři obou měst.

Ještě před  zkouškou jsme využili možnosti a navštívili nejznámější místo v celém městě – Braniborskou bránu a budovu Říšského sněmu. V tento den byla v okolí přísná bezpečnostní opatření, přesto se našim bezvadným řidičům Dopravního podniku podařilo zaparkovat doslova „před bránou“. Typické dórské sloupy, které bránu tvoří, připomínají antickou Akropoli.  Nikdo z nás si nenechal ujít fotografii kvadrigy (čtyřspřeží) sochaře Johanna Gottfrieda. Řecká bohyně vítězství Viktorie řídí vůz tažený čtyřmi koňmi a symbolizuje mír a pokoj. Připomněli jsme si dobu, kterou pamatuje jen vedení sboru, ale naštěstí již nikdo ze zpěváků. Během éry Východního a Západního Berlína stála Braniborská brána v hraničním pásmu, a byla tak zcela nepřístupná. Jako symbol rozdělení Berlína i světa ji zmínil i prezident Ronald Reagan v projevu předneseném při návštěvě Berlína roku 1987: „Mr. Gorbachev, open this gate! Mr. Gorbachev, tear down this wall!“ Tato slova připomíná bronzová deska v centrální části.

Před několika lety zpívali Boni pueri do přímého přenosu pro světová média právě z budovy Říšského sněmu, dnešního sídla německého spolkového sněmu. Společná fotografie nesměla chybět ani tentokrát. Zaujala nás nejen historická budova, ale především nově vybudovaná skleněná kupole, která měří v průměru 38 metrů, dosahuje výšky 23,5 metrů a váží 1200 tun. Celá tato konstrukce je pokryta sklem. Když se vydáte na vyhlídku, díváte se na město z výšky 40 metrů.

Nejznámější historické památky Berlína máme za sebou a vyrážíme do čtvrti ambasád, kde stojí krásný evangelický kostel. Jsme moc mile přijati a seznamujeme se s celou organizací festivalu. V kostele, který se pyšní krásnými varhanami a pojme několik stovek lidí, dirigoval i slavný H. von Karajan, zpíval zde i světový tenor L. Pavarotti. Boni pueri se tu na jednom pódiu potkali opět s vynikajícím houslistou Pavlem Šporclem. Zněly skladby českých a německých hudebních skladatelů, část koncetu byla věnována i W. A. Mozartovi. V samém závěru pak představil Pavel Šporcl variace na českou hymnu, její obě sloky pak zazpíval sbor v úpravě O. Máchy, který svou aranž věnoval právě Boni pueri.berlín 2018 19 malý berlín 2018 18 malý berlín 2018 17 malý berlín 2018 16 malý berlín 2018 12 malý berlín 2018 11 malý berlín 2018 10 malý berlín 2018 9 malý berlín 2018 6 malý berlín 2018 3 malý berlín 2018 5 malý berlín 2018 4 malýberlín 2018 2 malý

Napsat komentář

Allowed Tags <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 1998-2019Český chlapecký sbor BONI PUERI