Aktuality

Boni pueri nadchli Japonsko i Jižní Koreu! Na souši i na moři!

Před několika dny se vrátili zpěváci Českého chlapeckého sboru Boni pueri ze svého úspěšného pětitýdenního koncertního turné do Asie. Poprvé v historii odcestovaly dvě koncertní skupiny do Japonska, kde jedna koncertovala v největších japonských městech a druhá pro hosty luxusní zámořské lodi Nippon Maru při plavbě kolem japonských ostrovů. Boni pueri se vracejí s vavříny, pořadatelé výkony chlapců byli nadšeni a hovořili o nich jen v superlativech. Několikatisícové sály bouřily nadšením a „dobří chlapci“ si užívali obrovského zájmu fanoušků. Japonsko i Korea hovoří dokonce o tzv. „puerimánii“.
„Celé turné naše zastupující agentury velmi pečlivě a dlouho plánovaly, byla to doslova akce „kulový blesk“. My jsme na tuto bláznivou variantu kývli a užili jsme si díky tomu opravdu fantastické turné. V Japonsku jsme v jednu chvíli měli dvě skupiny chlapců, které se ale vůbec nepotkaly. Jedna koncertovala v Tokiu a dalších japonských městech a druhá, poprvé v historii Boni pueri, na moři. Do Japonska jsme se vrátili již po sedmé, měli jsme zkušenosti s koncerty v ohromných několikatisícových sálech, ale moře byla jedna velká neznámá. Kluci se moc těšili, že to však bude tak úžasný zážitek, to si nedokázal představit nikdo z nás,“ říká ředitel Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pavel Horák.
Boni pueri připravili pro své asijské turné na přání pořadatelů nejen blok klasické hudby, českého folkloru se zajímavou choreografií a výběr ze světových muzikálů, ale i vánoční písně a koledy celého světa. Kluky doprovázeli klavíristé světového renomé Jitka Fowler Fraňková a Robert Fuchs. Japonské publikum je velmi vnímavé a hudbě rozumí. Boni pueri koncertovali nejen v ohromných sálech, ale také v dívčí škole nebo ve škole, kterou navštěvuje vnučka samotného císaře.
„S kluky jsme nastudovali také několik skladeb v japonštině, které měly u posluchačů ohromný úspěch. Japonsky jsme zpívali i skladby, které tady nikdy nesmějí chybět – Dvořákovo Going Home či Smetanovu Vltavu. Chlapci si taky celý koncert v japonštině uvádějí, vše ještě konzultujeme do detailu s překladatelkou, prostě všechno musí být perfektní,“ usmívá se Pavel Horák, který po měsíci v Japonsku řídil další turné Boni pueri na devítipatrové zámořské lodi, která o Vánocích plula kolem japonských ostrovů.
Těsně před vánočními svátky pokračovala „suchozemská“ sestava ve svém turné do Jižní Koreje, kterou sbor navštívil už popáté a kde chlapci trávili i Štědrý den.
„Není to poprvé, kdy Boni pueri slavili Štědrý den mimo domov. Letos to bylo na padesát našich kluků. V Jižní Koreji se stejně jako v Japonsku Vánoce, tak jak je u nás známe, neslaví. Jsou považovány spíše za možnost setkávání se s přáteli, Korejci rádi navštěvují restaurace a obchody, jsou veselí a chtějí se bavit. My jsme na vzdálenost více než 1100 km, která obě naše klukovské sestavy dělila, slavili Štědrý den. Na moři i v Koreji si kluci navzájem rozdali dárky a agentury pro ně připravily krásnou party. Četli jsme si také zprávy, které nám rodiče a přátelé posílali. Vezli jsme si s sebou i klasické české pohádky, bez nich by to ani nebyly naše české Vánoce. Bylo to moc prima a opravdu jsme si to bezvadně užili. Věděli jsme, že dárky, kapr a bramborový salát na nás doma čekají,“ dodává produkční sboru Jaroslav Šlais, který dirigoval koncerty v Jižní Koreji.
Zpěváci také navštívili zajímavá místa obou zemí, mezi největší zážitky jistě patřila návštěva Tokijské radnice či jízda šinkanzenem. Velmi emotivní byl i koncert v japonském Tagajo, které v roce 2011 bylo vlnou tsunami téměř srovnáno se zemí a pro jehož obyvatele uspořádali několik dní po tragédii Boni pueri charitativní koncert v Hradci Králové. Starosta města osobně zpěváky navštívil a moc jim za pomoc děkoval.
Jistě není bez zajímavosti, že na lodi Nippon Maru byl i pro zpěváky předepsaný dress code. Mimo kajutu se museli všichni chlapci pohybovat v lobby, v salonech a koncertních sálech výhradně ve společenských botách, kalhotách a košilích, starší chlapci po 16 hodině doladili vše sakem a kravatou. Tričko, sportovní obuv či přezůvky neměly na lodi místo.
„Nippon Maru je luxusní loď, která pro své vzácné hosty připravuje nejen vynikající servis, ale také zajímavý program. Celá posádka zná přesná pravidla a i kluci prošli „školením“ jak se na lodi pohybovat nebo jak si počínat v případě nutné evakuace,“ usmívá se Pavel Horák.
„Zažívali jsme i komické situace, které se mohou stát pouze na moři. Dirigujete a v jednu chvíli se Vám sbor posune o dva kroky doprava nebo doleva, jak jim vlny dovolí. Posádka zpravidla s účinkujícími žádný kontakt nemá. Mezi úžasné zážitky proto patřilo i osobní pozvání kapitána lodi do VIP salonu, kde byly pro kluky připraveny jako poděkování velké zmrzlinové poháry. Když jsme odjížděli, vyšla celá posádka lodi na pevninu a všichni se nám s úctou poklonili. To byla opravdu velká pocta,“ dodává ředitel sboru Pavel Horák.
Historické trojturné Českého chlapeckého sboru Boni pueri, které bylo krásnou tečkou za rokem 2013, se jistě zapíše do dějin sboru. „Dobří chlapci“ mají pro tento rok již ve svém dramaturgickém plánu několik dalších muzikologických projektů a další zahraniční turné. V Hradci Králové si je budete moci poslechnout hned 12. ledna na Novoročním galakoncertě ve Filharmonii Hradec Králové.

Napsat komentář

Allowed Tags <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 1998-2018Český chlapecký sbor BONI PUERI