Aktuality

Boni pueri opět ve Vídni s ovacemi!

T

Českému chlapeckému sboru Boni pueri se dostalo vysoce prestižního pozvání. Po více než osmi měsících, kdy se kultura i celý svět uzavřel, se hradečtí chlapci vrátili ke krásné muzice. A návrat to byl opravdu velkolepý.

Více než padesátka hradeckých kluků odcestovala na začátku týdne do centra Vídně, kde svým zpěvem za řízení dirigenta Marka Štilce doprovodili slavnostní česko-rakouskou mši ke cti českého patrona sv. Jana Nepomuckého u příležitosti 300. výročí jeho blahořečení. Varhany rozezněl Robert Fuchs, který s Boni pueri spolupracuje už dlouhých deset let.

„Pozvání Velvyslanectví České republiky ve Vídni si velmi vážíme. Tato akce státního významu nejvyšší diplomacie pochopitelně s sebou nesla i specifické podmínky. Přestože sbory v České republice stále ještě mlčely, naši kluci mohli již od dubna zkoušet, pochopitelně za dodržení přísných opatření pro profesionální tělesa. Trochu jsme předběhli dobu a byli jsme za to moc rádi,“ řekl ředitel tělesa Pavel Horák.

Pro slavnostní ceremonii, která byla označena také jako akt smíření, vybrala česká diplomacie kostel sv. Karla Boromejského – Karlskirche, který patří k nejkrásnějším klenotům hlavního rakouského města. Barokní kostel byl vystavěn za panování císaře Karla VI. jako poděkování za odvrácení epidemie, která postihla na 8000 obyvatel. Od 18. století spravuje kostel Řád křížovníků s červenou hvězdou.  Mši, které se zúčastnili především zástupci diplomatického sboru, nejvyšší představitelé církve, akademické sféry a krajanských spolků, celebrovali společně Christoph kardinál Schönborn, arcibiskup vídeňský a Dominik kardinál Duka, arcibiskup pražský. Mezi hosty byla i lichtenštejnská kněžna a zvláštní velvyslankyně a zmocněnkyně Lichtenštejnska v Rakousku Marie Pia Kothbauerová.

Tato mimořádná akce podtrhla výborné kulturní vztahy mezi Českou republikou a Rakouskem. Za rakouskou stranu vystoupila hudba Gardy Spolkové armády. Jsem velmi ráda, že se nám za českou stranu podařilo získat příslib účasti právě našeho předního sboru – Boni pueri. Tito chlapci si vydobyli mimořádné umělecké renomé a mnohokrát přispěli k šíření dobrého jména naší republiky po celém světě, v neposlední řadě svými vystoupeními na významných státních akcích. Také Velvyslanectví České republiky ve Vídni s tímto sborem dlouhodobě a úspěšně spolupracuje. Výkon chlapců byl obdivuhodný a velmi dojemný, málokdo dokázal zadržet slzy,“ dodala po mši velvyslankyně České republiky ve Vídni Ivana Červenková, která ve svém projevu Boni pueri ještě znovu poděkovala.

„Mám velkou radost a naplňuje mne hrdostí, že jsem se tu mohl potkat s vynikajícím chlapeckým sborem z mého rodného města Hradce Králové – s Boni pueri,“ zmínil ve svém projevu kardinál Dominik Duka.

České velvyslanectví ve Vídni dlouhodobě významně přispívá k dobrým vztahům mezi oběma zeměmi, spolupracují i jednotlivá města a kraje.

„Boni pueri zaslouží velký obdiv. O jejich vystoupení hovoří celá Vídeň. Monumentálně zněl z kůru v Svatováclavský chorál, velmi dojemně další předepsané části mše. Naši hosté také ocenili mariánskou píseň, kterou chlapci nastudovali jak v češtině, tak v němčině. Bylo to naprosto dokonalé, lidé odcházeli velmi dojati. Boni pueri vzorně reprezentovali svoji vlast v zahraničí, o tom není pochyb,“ dodal tajemník paní velvyslankyně ve Vídni Vojtěch Joza.

Boni pueri nebyli ve Vídni poprvé, stále je co obdivovat. Kromě muzikantské práce vyrazili také za památkami. Mezi největší zážitky patřila bezesporu návštěva kupole Karlskirche, kam se běžný návštěvník nedostane.

„Velké lešení, které bylo připraveno pro restaurátory stropních maleb, v sobě skrývá prosklený výtah, který kluky vyvezl do míst, odkud měli Vídeň jako na dlani. Kostel je vysoký 72 metrů, takže to skutečně stojí za to. V dohledné době lešení již z tohoto monumentálního prostoru zmizí, práce jsou téměř dokončeny,“ říká Pavel Horák.

Hradečtí zpěváci nemohli opomenout ani prohlídku Katedrály sv. Štěpána.

„V našem repertoáru je také dílo Leopolda Hofmanna, který působil jako regenschori právě v Katedrále sv. Štěpána. Jeho asistentem nebyl nikdo menší než sám Wolfgang Amadeus Mozart. Tady spatřilo světlo světa nádherné Requiem, které musí nadchnout každého muzikanta. Není bez zajímavosti, že toto dílo jsme s Boni pueri nastudovali převážně v době lockdownu online a v době rozvolnění jsme ho provedli v předpremiéře v Katedrále sv. Ducha v domovském městě Hradec Králové,“ řekl novinářům dirigent a hlavní sbormistr Boni pueri Marek Štilec.

Vystoupení na dvouhodinnové česko- rakouské mši bylo prvním koncertem Boni pueri po nucené přestávce. Do konce roku mají zpěváci již kalendář plný. V nejbližších dnech je čeká natáčení videoklipu na památném místě v Lidicích, v polovině června pak koncert na 20. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Mahler Jihlava – Hudba tisíců.

„Určitě stojí za zmínku, že právě v Karlskirche měl hudební skladatel Gustav Mahler svatební obřad. Jsem velmi rád, že další hudební cesta Boni pueri povede právě k nám, na mahlerovský festival,“ připomněl muzikolog Jiří Štilec. 

Doma se ale kluci dlouho nezdrží, potvrzená mají již zahraniční turné do Japonska, Ománu, Jižní Koreje, Číny a Francie.

Fotogalerie na new.bonipueri.cz

Napsat komentář

Allowed Tags <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 1998-2022Český chlapecký sbor BONI PUERI