Aktuality

Boni pueri oslaví výročí J. V. Stamice s proslulým mannheimským orchestrem, partnerem je Harvardova univerzita

Velkolepý muzikologický projekt Stamic v Čechách – Čech, Němec, Evropan, který  připravila agentura Arco Diva Prague k výročí havlíčkobrodského rodáka, jehož třísté výročí narození si v letošním roce připomínáme, patří k vrcholům letošní sezóny Českého chlapeckého sboru Boni pueri.

Hradečtí chlapci nastudovali náročné klasicistní dílo, které provedou se slavným orchestrem z německého Mannheimu za řízení dirigenta Marka Štilce.

Přinášíme v těchto dnech Stamicovu tvorbu, spolu s „jeho“ orchestrem z Mannheimu, Kurpfälzisches Kammerorchester Mannheim, opět do Čech. Dalšími partnery jsou Harvard University USA, Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar, festival Stamicovy slavnosti Havlíčkův Brod, Festival EuroArt Praha a další. Sborové party jsme bez váhání svěřili právě Boni pueri, chlapeckému sboru, se kterým spolupracujeme velmi rádi již mnoho let,“ říká ředitel agentury a profesor na pražské HAMU Jiří Štilec.

V repertoáru Boni pueri zaujímá klasická hudba významné místo. Za sebou mají již provedení celého triptychu Zelenkových Responsorií, Bachovy Matoušovy pašije nebo Mši D dur A. Dvořáka. Podíleli se také na znovuobjevení díla J. K. Vaňhala či J. V. Tomáška.

Tentokrát půjde o skutečnou raritu. Techniky a praktiky Mannheimské školy byly obdivovány i W. A. Mozartem a tato stylová linie položila základy hudebního klasicismu.

„Po téměř dvou měsících v Asii, kde jsme úspěšně koncertovali v Číně, Japonsku a Jižní Koreji, jsme se zase na chvíli zastavili a ponořili do nádherné Stamicovy hudby. Byl to pro kluky opravdu krásný zážitek, pracovali jsme s panem dirigentem velmi intenzivně. Jan Václav Stamic je velký hudební pojem, to on se stal průkopníkem nově vznikajícího klasicistního slohu. Jeho mannheimský orchestr patřil k nejlepším evropským tělesům. Jsme rádi, že můžeme být u tak nosného muzikologického projektu,“ dodává ředitel Boni pueri Pavel Horák.

Od 22. dubna se konají koncerty v Jihlavě, Havlíčkově Brodě a ve Valdštejnském paláci v Praze, pokračovat se pak bude i v Německu.

Projekt se uskuteční pod záštitou poslance Evropského parlamentu Tomáše Zdechovského, předsedy Senátu Parlamentu České republiky Milana Štěcha, ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka a dalších významných osobností českého i mezinárodního kulturního a společenského života.

 

 

Napsat komentář

Allowed Tags <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 1998-2018Český chlapecký sbor BONI PUERI