Aktuality

Boni pueri poprvé koncertují v arabském světě!

Český chlapecký sbor Boni pueri se před pár dny vrátil z úspěšného zahraničního turné do Sultanátu Omán. V arabském světě zpíval sbor ve své čtyřicetileté historii poprvé a dočkal se zde velkých ovací rovnou ve slavné Royal Opera House v Muscatu.

            „Turné jsme připravovali dlouhé tři roky a jsme šťastní, že jsme to dokázali. Podmínky byly velmi tvrdé, ale všechny jsme dokázali zvládnout se ctí. Royal Opera House je monumentálním koncertním sálem, který nechal sultán, milující klasickou hudbu, postavit. Nejen samotný sál, ale celý komplex sultánových budov je ohromující. Moc si toho, že se nám podařilo zde koncertovat, vážíme. Nikdo si tu koncerty nemůže koupit, vše je čistě na profesionální bázi a Opera si velmi pečlivě vybírá, koho pozve,“ říká ředitel Boni pueri Pavel Horák, se kterým po celou dobu vedení Opery jednalo.

Do Ománu odcestovalo čtyřicet chlapců, šesti nejmladším sopranistům a altistům bylo pouhých deset let. Boni pueri, kteří zpívají ve složení soprán, alt, tenor, bas, na přání pořadatelů nastudovali náročný repertoár klasické hudby, lidové písně a dokonce skladby v arabštině. Se sborovým odborným poradcem pro Arábii Vartanem Agopianem pilovali kluci pečlivě každý jazykový detail a seznamovali se s místními společenskými zvyky.

Koncert řídil dirigent Marek Štilec, který v pozici hlavního sbormistra působí v Boni pueri již čtyři roky. Na varhany, které čítají 4000 píšťal, doprovázel Robert Fuchs.

„Když mi pan ředitel v roce 2019 tuto pozici nabídl, bez váhání jsem ji přijal. Každý koncert s těmito mladými, ale po stránce hudební i lidské, skvělými zpěváky, je pro mne splněným snem. Pro turné jsme v bloku klasické hudby přivezli do Sultanátu Omán především dílo českého skladatele Antonína Dvořáka, z evropských pak W. A. Mozarta,“ řekl ještě plný dojmů úspěšného koncertu, který provázely nadšené ovace publika, Marek Štilec.

            „Do arabského světa jsme se vydávali poprvé a byli jsme vůbec prvním českým sborem, který na tomto vysoce prestižním místě zpíval. Příprava s panem dirigentem byla důkladná, chystali jsme se několik měsíců. Nejen, že jsme měli dokonale připraven repertoár, ale kluci byli i jazykově vybaveni, všichni znali základní zdvořilostní fráze v arabštině, které pak v Ománu bohatě využívali a to jim také otvíralo dveře,“ dodává Pavel Horák.    

            Cesta do Sultanátu Omán se řadí k dalším profesionálním turné, které Boni pueri za dobu existence absolvovali, především po Japonsku, Jižní Koreji nebo Spojených státech.  

            Boni pueri se na svých turné často potkávají s významnými hudebními osobnostmi. Tentokrát měli možnost pozorovat při práci světového varhaníka, klavíristu a režiséra Wayne Marshalla, který jejich koncert bedlivě sledoval a výkon komentoval.

„Wayne Marshall je skutečnou osobností a je pro nás velkým vyznamenáním, že o výkonu kluků mluvil s nadšením. Měli tak možnost hovořit se skvělým muzikantem, který dirigoval mj. orchestr v Kolíně nad Rýnem nebo působil jako hostující dirigent v Miláně,“ říká Pavel Horák.

            Boni pueri se v příštím měsíci vrátí do arabského světa podruhé. V polovině června odlétají na turné do Libanonu, kde je jen v Bejrútu čeká šest koncertů. Celý adventní čas pak budou trávit na koncertním turné v Japonsku a Jižní Koreji.

Napsat komentář

Allowed Tags <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© 1998-2024Český chlapecký sbor BONI PUERI