Aktuality

Boni pueri připomněli vyhlášení Československé republiky na památném Vrchu Vítkově

Státními hymnami zahájili Boni pueri vzpomínkové shromáždění k 99. výročí založení Československé republiky. Vzácnými hosty byli především váleční veteráni, jejichž statečnost a odhodlání bránit republiku zasluhují velkou úctu. Slavnostního aktu se zúčastnily i významné osobnosti veřejného života, mj. velvyslanec Slovenska v ČR Peter Weiss, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, ředitel Národního muzea Michal Lukeš nebo poslanec EP Jan Zahradil. Boni pueri doprovodili ceremoniál dílem A. Rejchy, G. F. Händela či W. A. Mozarta. Tolik potřebné mírové vztahy mezi zeměmi symbolicky završili společnými skladbami s přední britskou sopranistkou Christina Johnston.

Zpěváci Boni pueri si také prohlédli fascinující budovu na Vítkově, kde je dnes umístěno i muzeum novodobých dějin. Památník na Vítkově, funkcionalistická stavba, původně vznikl k poctě československých legionářů v letech 1929 – 1932 podle projektu Jana Zázvorky. Hlavním účelem mělo být uctění památky českých legionářů a českého odboje v období 1. světové války probíhající v letech 1914–1918, rozšířen byl v letech 1946–1949. V první polovině 20.století bylo na hoře umístěno i mauzoleum Klementa Gottwalda, které připomínalo neblahou éru českých dějin. Dnes jsou v památníku uloženy ostatky neznámého vojína z bitvy u Zborova a z dukelské operace.

Napsat komentář

Allowed Tags <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 1998-2019Český chlapecký sbor BONI PUERI