Aktuality

Boni pueri v Americe – den pátý

Vážení rodiče a naši milí přátelé,

pod smrští dojmů a neuvěřitelných zážitků se vám ozýváme z hlavního města Spojených států amerických, z Washigtonu. Moc bychom vám přáli, abyste někdy v životě mohli zažít něco tak velkolepého jako kluci z Boni pueri. Víme, že nám všechna tak skutečná dobrodružství a úspěch nejen na koncertních pódiích moc přejete.  Dostali jsme krásný email od jedné maminky, o jehož kousek se s vámi rádi dělíme:

„Víte, nikdy bychom si nepomysleli, že náš syn může něco tak úchvatného zažít. V to, že se s Boni pueri někdy podívá do zahraničí, jsme již v minulosti doufali. Ale ani ve snu by nás nenapadlo, že se to s obyčejnou zahraniční cestou nedá srovnat.  Tam, kam on se díky Boni pueri podívá, a co vše zažije, o tom si my, jeho rodiče a známí, můžeme nechat jen zdát. Vůbec to klukům nezávidíme, naopak, moc a moc jim to přejeme a jsme na ně, ale především na vedení Boni pueri, moc pyšní.  Asi si nikdo z nás neumí představit tu ohromnou práci, než se takové turné může uskutečnit. Děkujeme vám za všechny kluky, máte náš hluboký obdiv. Přejeme vám jen to nejlepší a v pořádku se nám všichni vraťte.“

Ranní vstávání jde poměrně hladce. Žehlíme a připravujeme se na naše vrcholně prestižní hodinové vystoupení. Zdá se nám to jako sen. Jsme pozváni do místa, kam noha obyčejného smrtelníka nevkročí. Ledaže by byl v diplomatických službách či jiné vysoké státnické funkci, a to by si ještě zahraniční protokol vybral, zda s ním jednat vůbec chce. Nám se dostalo prestižního pozvání na ministerstvo zahraničních věcí Spojených států amerických!

Bezpečnostní opatření jsou skutečně dokonalá. Všichni odevzdáváme své pasy a dostáváme vizitky, které i při koncertě musejí být uloženy v kapsičkách košile. Nikdo svoji visačku nesmí ani na chvilku odložit. Naše vystoupení je jen pro několik desítek pozvaných hostů. Jsou tu velvyslanci mnoha zemí světa, z těch exotičtějších např. ze Srí Lanky, Nepálu, ale i Portugalska, Venezuely či domácí – Spojených států. Spolu s velvyslanci se účastní i jejich manželky, pracovníci ministerstva, diplomacie, kulturní atašé apod. Věnuje se nám úžasná dáma, která se o kluky fantasticky stará. Nikdo z nás ale netuší, co teprve přijde.  Vedení ministerstva zahraničí nám umožní vstup do jednacích salónků, aby kluci viděli, kde se odbývají důležitá bilaterální jednání. Vstupujeme do krásných prostor v jednom z pater budovy (v rámci utajení si jeho číslo musíme nechat pro sebe ). Záběry, které běžně sledujeme v CNN nám dnes již nebudou neznámé. Vysvětlují nám, jak to bylo s různými prezidenty Spojených států a dokonce nám umožní i krátké focení. To zpravidla mohou jen oficiální fotografové, kteří získají od ministerstva licenci, o kterou předem žádají a v salónku mají přesně vymezený prostor, odkud mohou fotit. Boni pueri mají výjimku, mohou fotit z jakého úhlu chtějí!

Pro vzácné hosty jsme připravili díla dvou velkých Čechů – Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany. Melodie z Novosvětské symfonie mnoho lidí v sále dojímá. Není divu, patří k nejkrásnějším světovým skladbám. Po poslední skladbě jsme v obležení. Fotíme se s pořád dokola a odpovídáme na dotazy hostů. Víme, že reprezentujeme nejen Boni pueri, ale především malou zemi v srdci Evropy.

Překvapení v podobě vynikajícího oběda v českém stylu – kuře na paprice – v sídle Českého velvyslanectví ve Washigtonu, DC už je jen krásnou tečkou dnešního dopoledne. Zve nás sám pan velvyslanec, velký gurmán, a měl pravdu!

Navečer pak přejíždíme do Temple Visitors´Centre k dvouhodinovému profilovému koncertu. Najednou je ruch a šílenství New Yorku pryč. Jedeme místy plné zeleně. Chvílemi se zdá, že ani nejsme ve městě. Zdání klame. Stojí tu krásné vily a vilky v zahradách a panuje tu božský klid. Vedení sboru je nadšeno. Zpěváci by asi spíše preferovali rušné ulice a bláznivě žijící město, ze kterého právě přicestovali.  Prý si na něj „tak nějak už zvykli“ .

Když se ale z krásné zeleně vyloupne Temple Visitors´Center, je to nádherný pohled. Dozvídáme se, že celý ohromný komplex patří rodině Marriottů, kteří vlastní luxusní hotely po celém světě. Zpíváme a dáváme do koncertu všechno, co jsme se za týdny a měsíce naučili a vypilovali. Odměnou nám je dlouhotrvající potlesk a ovace ve stoje. Ještě hodinu po koncertě přijímáme gratulace a fotíme se s nadšenými posluchači. Únava je pryč. Ta fantastická zpráva má ale teprve přijít!

„Zpívali jste skvěle! Tohle přesně Amerika miluje a vy jste dokázali posluchače nadchnout a dojmout. Dveře do Washigtonu jsou vám otevřeny! Těšíme se, že se společně znovu uvidíme! Velmi rád se budu na Vaší další „americké misi“ podílet,“ řekl velvyslanec České republiky v USA pan Hynek Kmoníček.

Kluci usínají a věříme, že se leckomu z nich bude o jejich „americkém snu“ zdát. Můžete si snít s námi, budeme rádi.

Hana Musílková, 8. 5. 2019, Washigton, DC

Napsat komentář

Allowed Tags <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 1998-2020Český chlapecký sbor BONI PUERI