Aktuality

Boni pueri v Americe – den první

Vážení rodiče, milí přátelé Boni pueri!

Jsou tři hodiny po půlnoci a třicítka chlapců a mladých mužů vstupuje na letiště Václava Havla v Praze, aby se vydala na svou dlouhou cestu za oceán. Do Spojených států amerických, za Velkou louži, se sbor vrací již po sedmé! Tentokrát je však naše cesta přece jen trochu odlišná. Koncertovat budeme výhradně v New Yorku a ve Washingtonu.

Letíme se skvělou společností Lufthansa a na palubě je o nás výborně postaráno. S letadly Airbus létáme běžně do Asie, a tak jsme na určitý komfort zvyklí. Malé zpoždění pilot nad oceánem prý hravě dožene. Při odbavení ve Frankfurtu někteří z nás zažívají přísné kontroly, neboť byli vybráni k náhodnému odhalení omamných látek. Jediné ženě v našem týmu tak policista doslova laboratorně zkoumá nejen korektory, miniparfém, pudr či rtěnku a u všech věcí se ptá, na co je má , ale i jeden ze zpěváků dokonce vyrazil do zvláštní místnosti, kde se nakonec ukázalo, že se do testu vloudila chybička.  Kontrole neunikl ani náš pan ředitel Pavel Horák, se kterým policista dlouze hovořil a na závěr vysvětlil, že když jsme „skupina“,  a ještě stejně oblečená, vždy se musí řádněji zkontrolovat.

Ve 14:00 místního času, s napětím a velkým očekáváním, vstupují Boni pueri na půdu města, o kterém se říká, že „nikdy nespí“.  Usmíváme se, protože v té chvíli nám zní z reproduktorů známá skladba Franka Sinatry New York, New York Jsme tady! Turné, které jsme dlouho připravovali a se kterým nám velmi pomáhali nejen naši přátelé, patron sboru a odborník na šlechtické rody pan Jindřich Forejt, ale přímo České velvyslanectví ve Washigtonu, generální konzul České republiky v New Yorku nebo kardinál Dominik Duka. Ti všichni podpořili naše zpěváky, jejichž věkový průměr je 14 let, aby představili Americe českou chlapeckou sborovou školu a českou hudební kulturu.  Tyto významné osobnosti věnovaly svůj osobní čas a úsilí pro třicet kluků z Hradce Králové a my máme jediný úkol. Představit českou kulturu v tom nejlepším světle. Vezeme s sebou dílo Antonína Dvořáka, světového hudebního génia. Představíme i skladby, které Amerika miluje.

Katedrála sv. Patrika v New Yorku, na Páté avenue, blízko Rockefellerova centra, je sídlem newyorského arcibiskupa. Tato nádherný neogotický skvost je prvním místem našeho koncertu. Na varhany s osmi tisíci píšťalami bude hrát skvělý klavírista a varhaník Robert Fuchs. Těšíme se, až projdeme bronzovými vchodovými dveřmi za zvuku 19 různě velkých zvonů. Ty totiž teprve otevřou naše koncertní turné nazvané „Boni Pueri in the New Word“ (Boni pueri v Novém světě). Splnil se nám sen stejně tak, jako českému hudebnímu skladateli Antonínu Dvořákovi, kterého čekal v Americe velký úspěch. Právě tady složil jednu ze svých nejkrásnějších skladeb – Novosvětskou symfonii e moll. Její část, Largo v úpravě Goin´Home bude zní v hlasech kluků z Boni pueri.

Doba se mění a pokrok zastavit nelze. Zatímco Dvořák cestoval do Ameriky celých devět dní a my z Evropy jen 9 hodin, jedno máme společné. Touhu dokázat, že česká kultura má světu co dát a že pořád něco znamená.

Držte nám všem pěsti, ať se nám naše premiéra v „Novém světě“ vydaří!

Vaši Boni pueri!

Napsat komentář

Allowed Tags <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 1998-2020Český chlapecký sbor BONI PUERI