Aktuality

Boni pueri vzdali hold válečným veteránům na Pražském hradě

Slavnostní ceremoniál v Rudolfově galerii na Pražském hradě byl vyvrcholením oslav 70. výročí druhé světové války. Za přítomnosti prezidenta republiky, předsedů vlády, senátu a poslanecké sněmovny, ministrů, arcibiskupa pražského, diplomatického sboru a především válečných veteránů zazněla v podání Boni pueri česká státní hymna. Připomínce dnů, které přinesly osvobození republiky a ukončení války, byl věnován i krátký film, který mohli hosté sledovat na obrazovkách v sále. Slavnostní a dojemné byly reakce mužů, kteří bojovali za svobodu na západní i východní frontě. Právě jejich statečnosti, odvaze a odhodlání vzdali hold svým vystoupením Boni pueri.

„Byl to pro nás velký zážitek a čest, ceremoniál byl velmi důstojný a naši chlapci si mohli historii připomenout jinak než ve školních lavicích. Na Pražském hradě jsme zpívali u státních příležitostí několikrát, ať již to bylo při předávání Řádu Bílého lva Siru Nicholasi Wintonovi nebo při návštěvě státníků,“ řekl ředitel Boni pueri Pavel Horák.

Do sálu byly za husitského chorálu vneseny historické bojové prapory, mezi nimiž i prapor Pěšího pluku, jehož původní návrh je dílem jednoho z nejvýznamnějších českých malířů Františka Kupky, prapor čs. stíhacího wingu s věnováním prezidenta Edvarda Beneše nebo prapor 3. čs. samostatné brigády v SSSR, která prošla nejtvrdšími boji u Dukly.

Bojovali jste na západní i východní frontě a já se hluboce stydím za to, že bojovníci západní fronty byli v padesátých letech perzekvováni a uvězněni. Země, která vězní své hrdiny, nemůže být zemí svobodnou a nemůže být zemí demokratickou, proto nerozlišuji mezi těmi, kdo bojovali na východě nebo na západě. Hrdinství je jenom jedno,“ řekl ve svém projevu prezident republiky.

Český chlapecký sbor Boni pueri, který vystupuje nejen na samostatných koncertech a účastní se prestižních mezinárodních hudebních festivalů, ale také při významných státních příležitostech, provedl v druhé části ceremoniálu za řízení Pavla Horáka a klavírního doprovodu Roberta Fuchse slavnostní Te Deum. Poslední akord byl signálem k vnesení prstí z bojišť Tobruku, Sokolova, Dukly, Terezína nebo Dunkerque. Celý akt, který řídil ředitel odboru kanceláře prezidenta republiky Jindřich Forejt, doprovázela Hudba Hradní stráže a Policie české republiky.

 

veteráni 15

veteráni 17

veteráni 10

veteráni 18

veteráni 3

veteráni 4

veteráni 5

veteráni 6

veteráni 7

veteráni 11

veteráni 8

veteráni 9

veteráni 21

veteráni 20

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Allowed Tags <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 1998-2019Český chlapecký sbor BONI PUERI