Aktuality

Boni pueri zahájili sérii koncertů k výročí J. V. Stamice v Hradci Králové

Velkolepý muzikologický projekt Stamic v Čechách – Čech, Němec, Evropan, který  připravila agentura Arco Diva Prague k výročí havlíčkobrodského rodáka, jehož třísté výročí narození si v letošním roce připomínáme, patří k vrcholům letošní sezóny Českého chlapeckého sboru Boni pueri.

Hradečtí chlapci nastudovali náročné klasicistní dílo, které provedou v Jihlavě, Havlíčkově Brodě a Praze se slavným orchestrem z německého Mannheimu za řízení dirigenta Marka Štilce.

Přinášíme v těchto dnech Stamicovu tvorbu, spolu s „jeho“ orchestrem z Mannheimu, Kurpfälzisches Kammerorchester Mannheim, opět do Čech. Dalšími partnery jsou Harvard University USA, Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar, festival Stamicovy slavnosti Havlíčkův Brod, Festival EuroArt Praha a další. Sborové party jsme bez váhání svěřili právě Boni pueri, chlapeckému sboru, se kterým spolupracujeme velmi rádi již mnoho let,“ říká ředitel agentury a profesor na pražské HAMU Jiří Štilec.

Tentokrát půjde o skutečnou raritu. Techniky a praktiky Mannheimské školy byly obdivovány i W. A. Mozartem a tato stylová linie položila základy hudebního klasicismu.

„Po téměř dvou měsících v Asii, kde jsme úspěšně koncertovali v Číně, Japonsku a Jižní Koreji, jsme se zase na chvíli zastavili a ponořili do nádherné Stamicovy hudby. Byl to pro kluky opravdu krásný zážitek, pracovali jsme s panem dirigentem velmi intenzivně. Jan Václav Stamic je velký hudební pojem, to on se stal průkopníkem nově vznikajícího klasicistního slohu. Jeho mannheimský orchestr patřil k nejlepším evropským tělesům. Jsme rádi, že můžeme být u tak nosného muzikologického projektu. Koncert v Hradci jsme připravili zcela sami, aby ani naše domovské město nebylo ochuzeno,“ dodává ředitel Boni pueri Pavel Horák.

Finanční náklady na jednotlivé koncerty s mezinárodní účastí byly pro město vysoké, proto hradečtí Boni pueri program upravili na provedení s varhanami. Koncert řídil dirigent Marek Štilec za hudebního doprovodu Roberta Fuchse. Součástí byla také odborná přenáška o významu J. V. Stamice pro evropskou kulturu, kterou vedl přední český muzikolog, profesor pražské HAMU Jiří Štilec. Od 22. dubna se konají koncerty v Jihlavě, Havlíčkově Brodě a ve Valdštejnském paláci v Praze, pokračovat se pak bude i v Německu.

Projekt se uskuteční pod záštitou poslance Evropského parlamentu Tomáše Zdechovského, předsedy Senátu Parlamentu České republiky Milana Štěcha, ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka a dalších významných osobností českého i mezinárodního kulturního a společenského života.

stamic Hradec 21 malý stamic Hradec 6 malý stamic Hradec 7 malý stamic Hradec 5 malý stamic Hradec 19 malý stamic Hradec 16 malý stamic Hradec 15 malý stamic Hradec 4 malý stamic Hradec 14 malý stamic Hradec 12 malý stamic Hradec 10 malý stamic Hradec 1 malý stamic Hradec 2 malý

 

Napsat komentář

Allowed Tags <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 1998-2018Český chlapecký sbor BONI PUERI