Aktuality

Boni pueri zazářili na festivalu Concentus Moraviae. Stáli na pódiu s Ivou Bittovou a Vojtou Dykem.

V samém závěru koncertní sezóny Českého chlapeckého sboru Boni pueri vystoupili zpěváci v jedinečném projektu. Pro prestižní festival Concentus Moraviae nastudovali a provedli spolu se sólisty Ivou Bittovou a Vojtou Dykem za doprovodu orchestru Musica Florea monumentální dílo Aleše Březiny Requiem 2014.
Koncerty, které zazněly v Ostravě a v bazilice kláštera Porta coeli v Předklášteří u Tišnova a které řídil přední český dirigent Marek Štryncl, připomněly letošní 100. výročí od začátku 1. světové války.
„Na festivalu Concentus Moraviae, který nese podtitul České sny, nevystupujeme poprvé. Musíme přiznat, že velké sny se nám díky vynikající dramaturgii a managementu festivalu opravdu plní. Naše spolupráce začala přesně před deseti lety při provedení muzikologického díla Responsoria Jana Dismase Zelenky a předurčila Boni pueri stát u zrodu dalších velkých a náročných projektů. Dělat muziku na jednom pódiu s takovými profesionály jakými Iva Bittová a Vojtěch Dyk jsou, je pro naše kluky dalším velkým splněným snem,“ usmíval se po koncertě ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Oba koncerty byly již dlouho beznadějně vyprodány. Proto se organizátoři rozhodli, že do baziliky přidají alespoň poslechová místa. Dílo tak shlédlo dle odhadu 1600 lidí. Z Porta coeli pořídil záznam i Český rozhlas a po celé odpoledne provázela všechny účinkující Česká televize, která připravila pro své diváky zajímavou reportáž.
„Ctíme téma requeim, které je v duchu historické staré hudby, ale zajímá mě pohled skladatele, jak je schopný toto téma zpracovat. Líbí se mi spojení starých nástrojů s chlapeckým sborem,“ řekla pro Českou televizi Iva Bittová, která patří k nejvýraznějším osobnostem české alternativní hudební scény.
„Prolínání různých žánrů a spojení současnosti s minulostí je možná mým životním posláním,“ dodal zpěvák Vojtěch Dyk, který svým osobitým a inteligentním humorem dodával zkouškám na báječné atmosféře.
Zpěváky Boni pueri oba sólisté nadchli. Skladatel Aleš Březina ponechal prostor i pro improvizaci, čehož Iva Bittová a Vojtěch Dyk skvěle využili.
„Nikdy bych si nemyslel, že budu stát na pódiu s Vojtou Dykem. Moc jsme si koncert užili, byla to bomba. On je perfektní, je s ním legrace a zpívá výborně vážnou muziku, to se o něm tolik neví. Dokonce jsme bydleli ve stejném luxusním hotelu. Pro všechny to byl velký zážitek,“ říká malý sopranista Matěj Gajdoš.
V letošní sezóně provedli Boni pueri dílo soudobého hudebního skladatele již podruhé. Na začátku sezóny se potkali s autorem Robertem Jíšou při nastudování unikátního 3D audio-vizuálního projektu Hlasy světla, které zazněly v kostele sv. Šimona a Judy hned čtyřikrát. I on, stejně jako autor zmiňovaného Requiem, se věnuje i filmové hudbě.
„S Alešem Březinou a ředitelem festivalu Davidem Dittrichem jsme našli společnou řeč a projektu jsme velmi věřili. Jsme s kluky moc rádi, že dílo žije a našlo si své místo. Vynikající výkon podal dirigent, umělecký šéf orchestru Musica Florea, sbormistr Boni pueri a náš kamarád v jedné osobě – Marek Štryncl, kterého považuji za skutečnou špičku v oblasti barokní hudby. Pro nás je velkou ctí, že nabídku spolupráce s Boni pueri přijal. Na první pohled nezvyklé spojení všech účinkujících se ukázalo jako velmi šťastné,“ dodal ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Po velkém úspěchu, kdy oba koncerty provázely dlouhotrvající ovace ve stoje, se uvažuje o provedení v zahraničí.
Naposledy v letošní sezóně si budete moci Boni pueri poslechnout již 26. června na festivalu Smetanova Litomyšl v piaristickém klášteře Nalezení sv. Kříže, kde představí za řízení Marka Štryncla a doprovodu Komorní filharmonie Pardubice Lukášovy pašije.

Napsat komentář

Allowed Tags <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 1998-2018Český chlapecký sbor BONI PUERI