Aktuality

Boni pueri zazářili na Moskevském velikonočním festivalu duchovní hudby!

Čtrnáctimilionová Moskva se probouzí do slunečného rána a chlapci v černých polokošilích s nápisem BONI PUERI Czech Boys Choir se v hotelovém foyer scházejí ke společné snídani ve žlutém salónu. Za pár hodin již odletí jedna z koncertních skupin Boni pueri po úspěšném turné pravidelnou linkou Českých aerolinií z Moskvy do Prahy.
Boni pueri přijali pozvání generálního ředitele Moskevského velikonočního festivalu Valerije Gergieva, vynikajícího ruského dirigenta, který působí jako umělecký ředitel Mariinského divadla v Petrohradě, je šéfdirigentem Londýnského symfonického orchestru a hlavním hostujícím dirigentem Metropolitní opery v New Yorku. Je to muž s podmanivým a téměř démonickým výrazem, který se osobně podílí na výběru jednotlivých těles. Letos se konal již 12. ročník a Český chlapecký sbor Boni pueri byl prvním českým tělesem, které bylo na tento špičkový světový festival pozváno!
„Dobří chlapci“ vezli do Moskvy Responsoria, náročnou hudbu českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky. Boni pueri jako jediný chlapecký sbor světa nastudovali celý triptych tohoto krásného díla a nezklamali ani v Moskvě.
Během pěti dní odzpívali za řízení Marka Štryncla koncert v největší římsko-katolické katedrále v celém Rusku, v nádherném Chrámu Všech svatých v Tule, vystoupili pro dětský stacionář a užili si grandiózní finále v monumentální Síni Petra Iljiče Čajkovského v Moskvě.
Bylo neuvěřitelné, s jakou precizností byl celý hudební svátek připraven. Máme velkou radost, že čeští kluci mohli být při tom. To oni dokázali uchvátit svým zpěvem během pár dní více než 4000 posluchačů. Oni byli prvními českými velvyslanci festivalu a věříme, že otevřeli svým výkonem i dalším českým tělesům cestu do Moskvy.
Při loučení ve foyer Čajkovského sálu jsme procházeli obrazovou Síní slávy s fotografiemi těch největších hudebních ikon dvou posledních století s vědomím, že Rusové dokáží ocenit náročná duchovní díla, mají rádi kvalitu a jsou ochotni do ní investovat nejen velké finanční prostředky, ale i celý svůj um a energii.
Moskevský velikonoční festival se neodmyslitelně zapsal do historie Boni pueri.
Děkujeme skvělému organizačnímu týmu festivalu pod vedením ředitelky sborové sekce Ludmily Pavlové, našim delegátkám Kátě a Agnes, ambasádě a Českému centru v Moskvě, našemu báječnému sbormistru Marku Štrynclovi, varhaníku Roberu Fuchsovi, našemu skvělému panu řediteli Pavlu Horákovi, který vede sbor ke stále vyšším metám i všem rodičům našich bezvadných kluků, kteří je na náročné hudební cestě podporují a pomáhají jim.

Napsat komentář

Allowed Tags <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 1998-2018Český chlapecký sbor BONI PUERI