Aktuality

Boni pueri zpívali pro královnu matku z Bhútánského království!

Za zpěvu Českého chlapeckého sboru Boni pueri zahájila včera Bhútánská delegace vedená královou matkou Ashi Sangay Choden Wangchuck v Náprstkově muzeu výstavu bhútánských textilií a artefaktů „Bhútán – země blízko nebe“, která se konala pod záštitou ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka. Jedná se o první oficiální návštěvu delegace z Bhútánského království v ČR od navázání diplomatických styků v roce 2011.

„Bylo nám velkou ctí, že jsme byli hosty této významné akce,“ řekl ředitel Boni pueri Pavel Horák.

„Do Asie cestujeme často, pravidelně koncertujeme v Japonsku, Jižní Koreji nebo Číně. Bhútán byl dosud pro nás zemí neznámou a jsme rádi, že i díky této jedinečné výstavě a setkání s delegací jsme si mohli jeho kulturu přiblížit,“ dodal.

Již nádvoří muzea, které zdobily fotografie Zdeňka a Michala Thomových, bylo vyzdobeno modlitebními praporky, které k Asii neodmyslitelně patří. Před vernisáží přijali bhútánskou delegaci ministr zahraničních věcí a ministr kultury v Černínském paláci, odkud pak za doprovodu ochranky odjela do Náprstkova muzea.

Boni pueri za řízení ředitele Pavla Horáka a klavírního doprovodu Roberta Fuchse zahájili tuto jedinečnou výstavu nádhernou skladbou Ave Maria. Zazněla díla českých skladatelů. Královnu matku doprovázel ministr kultury Daniel Herman a generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš, který se spolu s velvyslancem Miloslavem Staškem výrazně zasloužil o realizaci této unikátní výstavy ze Země hřmícího draka. Mezi hosty byl i předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Karel Schwarzenberg nebo ředitelka UNICEF Pavla Gomba.

Ředitelka Královské textilní akademie připomněla před vystoupením Boni pueri slova bhútánského krále, že je pro něj důležitější štěstí lidí, než růst výroby a hrubého národního produktu. Zpěváky Boni pueri doprovázely nejen desítky fotoaparátů a kamer, ale také úsměvy a poděkování bhútánské delegace.

„Dozvěděli jsme se také, že textil v Bhútánu odjakživa symbolizoval bohatství rodiny a společenské postavení. Darování oděvu hraje významnou roli ve složité bhútánské etiketě. Bhútánské textilie vznikají velmi složitou technikou. Tkaní bylo vždy doménou žen, včetně těch z aristokratických rodin, a v této tradici pokračují členky královské rodiny i v současnosti. Její výsost Ashi Sangay Choden Wangchuck, královna matka, je dokonce patronkou Královské textilní akademie, která jedinečné předměty pro výstavu zapůjčila,“ řekla zástupkyně ředitele Boni pueri Hana Musílková.

Boni pueri vystoupili ještě v samém závěru slavnostního aktu, kdy ve folklórních krojích zpívali lidové písně ve čtyřhlasých úpravách.

Je nepochybné, že než se vzácné předměty, jejichž pojistná hodnota se pohybuje v řádu miliónů korun, dostaly do Náprstkova muzea, urazily dlouhou cestu. Jejich doprava znamenala logisticky náročnou akci a začala na letišti v bhútánském Thimphu, které patří mezi nejnebezpečnější a pro piloty nejnáročnější letiště světa. Z bhútánského hlavního města byly převezeny místními aerolinkami Drukair, ve kterých působí také čeští piloti, do indického Dillí, odkud je přepravil vládní speciál na kbelské letiště v Praze.

bhutan 6

bhutan 2

bhutan 12

bhutan 3

bhutan 5

bhutan 7

bhutan 13

bhutan 1

bhutan 4

bhutan 8

bhutan 9

bhutan 10

bhutan 11

bhutan 14

 

bhutan 15

bhutan 16

 

 

 

 

Napsat komentář

Allowed Tags <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 1998-2019Český chlapecký sbor BONI PUERI