Aktuality

Časopis Hudební rozhledy otiskly rozhovor s ředitelem Boni pueri!

Ředitel Českého chlapeckého sboru Boni pueri PhDr. Pavel Horák, Ph.D. posktytl rozhovor časopisu Hudební rozhledy. Rozhovor vedl prof. Jiří Štilec, vedoucí katedry na pražské HAMU a přední český muzikolog. Jaké to je řídit pětadvacet let chlapecký sbor, jak se žije v době koronavirové a jaké krásné projekty Boni pueri na podzim čekají, to vše v rozhovoru naleznete.

“ Tak jako ve Vídni mají proslulý chlapecký sbor Wiener Sängerknaben s jejich téměř 500 let trvající tradicí, tak i v Čechách máme „své“ Boni pueri, Český chlapecký sbor z Hradce Králové, který je jedním z reprezentantů bohaté české hudební tradice a rovněž navazuje na dlouholetou tradici zpěvu chlapeckých sborů v sakrálním středověkém prostředí. Jejich typické dlouhé žluté pláště a česká národní hymna v jejich podání se staly i symbolem vstupu do nového roku, televizní diváci znají chlapce ze sboru Boni pueri z filmu Anděl páně, jejich umění je zachyceno na desítkách kompaktních disků, rozhlasových a televizních nahrávkách. Koncertují skutečně po celém světě, v USA, v Číně, v Japonsku, v Jižní Koreji a celé Evropě, všude reprezentují nejen naše hudební umění, ale vlastně i celou naši republiku, o jejíž existenci v řadě případů neměli do doby, než přišli na koncert návštěvníci z Dálného východu nebo z dalších exotických destinací ani ponětí. Od roku 1996 1995 je uměleckým šéfem Českého chlapeckého sboru Boni pueri PhDr. Pavel Horák, Ph.D. Výrazná osobnost spojující důkladné teoretické školení, praktické zkušenosti, takřka „buldočí“ vytrvalost, nesmírnou slušnost a zdvořilost jako by z „prvorepublikánských“ filmů a neuvěřitelné manažerské schopnosti, bez nichž by soubor nemohl existovat. Často jsem s Českým chlapeckým sborem Boni pueri a jeho sbormistrem natáčel a obdivoval jsem nejen připravenost a muzikalitu, ale i neuvěřitelnou kázeň těchto malých a mladých pěvců,“ píší v úvodu Hudební rozhledy.

Napsat komentář

Allowed Tags <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© 1998-2024Český chlapecký sbor BONI PUERI