Aktuality

Česká mše vánoční v podání chlapeckého sboru zazněla po sedmi letech na Žofíně!

Mistr Václav Hudeček, přední český houslový virtuoz, přizval pro svůj projekt Svátky hudby v Praze Český chlapecký sbor Boni pueri k provedení České mše vánoční Jana Jakuba Ryby.

„Chtěl bych právě Boni pueri. Jsou úžasní a moc bych si přál, kdyby Mše zazněla v autentickém podání chlapeckých hlasů tak, jak ji rodák z Rožmitálu pod Třemšínem, kde jsem se mimochodem narodil i já, napsal,“ řekl Mistr Václav Hudeček.

Koncert se konal v Paláci Žofín a účastnily se ho významné ososbnosti hudebního i veřejného života. Sbor  doprovodila Filharmonie Hradec Králové za řízení mladého dirigenta Jiřího Kabáta. Ten také přímo pro Mistra Hudečka napsal skladbu pro housle a orchestr nazvanou Fantazie na Svatováclavský chorál, kterým byl celý koncert zahájen.

„K České mši vánoční jsme se vrátili po sedmi letech. Moc ji nezpíváme. Je to ryze česká záležitost, každý to dílo zná. Rybovku jsme natočili v roce 2011 na CD tak, jak byla původně napsána – pro chlapecký sbor – s Komorní filharmonií Pardubice za řízení dirigenta Marka Štryncla. Vydala ji hudební agentura Arco Diva Prague.  Nepoučení u nás, snad pod vlivem pojetí z doby totality, očekávají spíš burácející chorál než původní Rybovu křehkou variantu chlapeckého podání. Náš „Ryba“ by jim mohl zaskočit jako kost v krku 🙂 Letos jsme ale velmi rádi přijali pozvání Mistra Václava Hudečka k provedení na Žofíně a ke dvěma koncertům u nás v Hradci,“ dodal ředitel Boni pueri Pavel Horák.

V České mši vánoční se sólových partů ujali sopranistka Michaela Katráková, mezzosopranistka Michaela Zajmi, tenorista Aleš Briscein a basista Miloš Horák.

 

 

 

Napsat komentář

Allowed Tags <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 1998-2020Český chlapecký sbor BONI PUERI