Aktuality

Hlasy světla rozezněly pardubickou arénu

Obě koncertní sestavy Českého chlapeckého sboru Boni pueri byly pozvány k účinkování na velkém a unikátním projektu hudebního skladatele Roberta Jíši a režiséra Steva Lichtaga Hlasy světla 4D. Na jednom pódiu se tak potkali s Komorní filharmonií Pardubice, Martinů Voices, Tam Tam Orchestra za řízení dirigenta Petra Ferance.

Odvážný a novátorský počin přinesl posluchačům velmi jímavou hudbu, kterou autoři zasadili do vizuálního rozměru. Koncert byl oficiální kulturní předehrou 126. Velké pardubické steeplechase. Fantastický výkon podali všichni umělci, velké nadšení vzbudil především výkon britské sopranistky Christiny Johnston, která s Boni pueri spolupracuje již mnoho let.

Hudební skladba Hlasy světla je umělecky vysoce ceněnou hudební kompozicí, zakládající se na fragmentech latinského requiem. Skladba se skládá z 8 částí a jejím hlavním tématem je hledání smyslu života. Jde tedy o skladbu, jejíž téma má hluboký přesah a provádí posluchače od okamžiku příchodu nového jedince na svět, přes zrání a dospělost k otázkám souvisejícím se skutečným naplněním života a uvědomění si konečnosti našich životů. Silným tématem je zde ono světlo na konci tunelu, které skladba vysvětluje jako naději na nový začátek a všeobjímající lásku. Závěr skladby vyznívá jako radostná oslava života a dosažení určitého životního poznání, moudrosti a smíření.

Vizuální složka, promítaná na velkorozměrné centrální LED obrazovce a bočních projekčních sítích, dokreslovala obsah jednotlivých pasáží skladby, umocňovala divácký zážitek a vnímání obsahu skladby.

Boni pueri provedli tuto skladbu s velkým ohlasem již před třemi lety v kostele sv. Šimona a Judy, dokonce v několika reprízách. Tentokrát autor dopsal ještě části skladby a přidaly se 4D efekty. S hudebním skladatelem Robertem Jíšou pracují Boni pueri mnoho, mají za sebou i zlatou desku. Společně pak natočili hudbu i k rodinnému filmu Aldabra, který je distribuován po celém světě.

hlasy-pce-24-maly hlasy-pce-20-maly hlasy-pce-14-maly

hlasy-pce-32-maly hlasy-pce-35-maly hlasy-pce-37-maly hlasy-pce-40-maly hlasy-pce-38-maly

 

 

 

 

Napsat komentář

Allowed Tags <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 1998-2019Český chlapecký sbor BONI PUERI