Aktuality

Koncerty v Sukově síni provázely ovace ve stoje!

Před několika lety se začal rodit nový mezinárodní muzikologický projekt hudební agentury ArcoDiva Prague – Češi ve Vídni. Jeho duchovním otcem se stal uznávaný hudební pedagog a přední český muzikolog a historik prof. Jiří Štilec.

„Myslím si, že stojí zato připomenout, že hudební Vídní druhé poloviny 18. století a na začátku 19. století nehýbali jen skladatelé jako Haydn, Mozart nebo Beethoven, ale že mimořádného uznání, ale i společenského postavení, dosáhl velký počet hudebníků, pocházejících ze Zemí Koruny české. Leopold Koželuh patřil k hudební elitě tehdejší Vídně. Proto se domnívám, že stojí za to jejich tvorbu představit publiku na koncertech nebo na zvukových nosičích u nás i ve světě,„ připomenul pro média dirigent Marek Štilec, který stál již na mnoha významných světových pódiích.

A právě tito dva muži, prof. Jiří Štilec a jeho syn Marek, oslovili ředitele Českého chlapeckého sboru Boni pueri dr. Pavla Horáka s participací jeho sboru – Boni pueri – na celém několikaletém projektu.  Jsou nabídky, které se neodmítají,  a tak se začal připravovat první koncert – provedení nádherného díla Jana Václava Stamice Missa solemnis se slavným mannheimským orchestrem. Od toho pak už byl je další krůček k letošním koncertům a druhému, byť neprávem trochu opomíjenému autorovi, současníku Haydna a Mozarta – Leopoldu Koželuhovi.

Komorní filharmonie Pardubice se na celém projektu také podílela a zařadila koncerty do svých třech abonentních řad. Koncerty provázel bouřlivý potlesk a na posledním z nich se účinkující dočkali i ovací ve stoje. Sukova síň plná nadšených posluchačů byla tou největší odměnou, které po pečlivém nastudování a provedení na kluky z Boni pueri čekal.

Osobně jim pak poděkoval nejen jejich ředitel Pavel Horák se sbormistrem Jaroslavem Šlaisem, který se na nastudování významnou měrou podílel, ale také sám dirigent Marek Štilec, hudební skladatelka Sylvie Bodorová, cembalista Filip Dvořák či sopranistka Simona Eisinger. Zvláštní poděkování se pak zpěvákům Boni pueri, klukům ve věku od 9 do 20 let, dostalo od osobnosti nad jiné významné – předního českého muzikologa, ředitele hudební agentury ArcoDiva Prague prof. Jiřího Štilce.

„Je pro nás velkou radostí spolupracovat s Českým chlapeckým sborem Boni pueri,“ říká, „věřím, že ta spolupráce bude pokračovat dál, těšíme se na další velké projekty, protože ti chlapci dokáží skutečně interpretovat ty nejtěžší a nejkomplikovanější kompozice,“ dodal prof. Jiří Štilec.

Koncerty projektu Češi ve Vídni nekončí, pokračují do Koželuhových rodných Velvar a nakročeno mají i do zahraničí.

Napsat komentář

Allowed Tags <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 1998-2019Český chlapecký sbor BONI PUERI