Aktuality

Prahu nadchly Hlasy světla v podání Boni pueri

Na samý konec léta připravila produkční společnost Apollon Art unikátní projekt. Český chlapecký sbor Boni pueri přijal pozvání k provedení díla Hlasy světla ambientního skladatele Roberta Jíši.
Poprvé v Evropě měli posluchači možnost navštívit živý audio-vizuální 3D koncert, na kterém spolupracovali také kameraman Miroslav Hrdý, filmová společnost Twin Star Film, sbor Collegium Floreum a Tam – Tam Orchestra za doprovodu Komorního orchestru FOK. Hlasy světla pak měly premiéru světovou.
„V Praze vystoupilo na 80 chlapců z dvou koncertních skupin. Naše spolupráce se skladatelem Robertem Jíšou začala už v roce 2005 a od té doby jsme se při dalších projektech rádi potkávali. Na tak velkém díle jsme spolupracovali ale vůbec poprvé. Ta hudba je prostě nádherná, mystická, dynamická i lyrická, takové pozvání se neodmítá. Snad symbolicky zazněly ještě před premiérou Hlasy světla na zkouškách v naší nové Vile Boni pueri v centru Hradce Králové, kterou jsme tak pokřtili nádhernou muzikou, která tam určitě patří,“ řekl po úspěšné premiéře ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Koncert, který se konal v kostele sv. Šimona a Judy na Starém Městě pražském a který řídil naprosto skvěle dirigent Marek Štryncl, uvedl vedoucí koncertního jednatelství Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK Jaroslav Šefrna a ředitel tohoto významného tělesa Daniel Sobotka.
V projekcích byly použity obrazy, které dosud nebyly publikovány. Autoři pracují jak s hudební složkou, která je dominantní, tak s podvědomím a fantazií posluchače – diváka. Výsledkem je mimořádný zážitek, těžko srovnatelný s čímkoliv co lze v koncertních síních naší doby zažít.
„Všichni účinkující jsou moje veliká radost. V první řadě totiž se spoluprací na Hlasech světla souhlasili Boni Pueri, chlapecký sbor skutečně globálního formátu a věhlasu. Mezi turné v Rusku a v Korei vměstnali prostor i energii pro můj projekt a za to jsem jim velmi vděčný,“ říká autor díla Robert Jíša.
„Spojení světla a rekviem naznačuje dočasnost našich životů a vlastně i popírá ten prvotní nápad, že půjde hlavně o hledání. Pokaždé, když se zamyslím nad Hlasy světla, na mysli mi vytanou malby Františka Drtikola z jeho posledních let života, které trávil jako samotář, mimo zájem většiny společnosti. Všem jim dominuje jedno téma: světlo kdesi v dálce. Světlo, které na nás čeká a které nás nemine, jde jen o nás, zda ho uvidíme nebo ne,“ dodává.
Ohromnou pozornost a nadšení vzbudila svým výkonem sopranistka britského původu Christina Johnston, která výkon „dobrých chlapců“ několikrát ocenila. Stejně jako všichni účinkující, přijímal vřelé gratulace po koncertě i ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Boni pueri čekají v Praze ještě tři reprízy. Vánoce pak stráví ve svém milovaném Japonsku.

Fotogalerie

picture picture (1) picture (2) picture (3) picture (4) picture (5) picture (6) picture (7) picture (8) picture (9) picture (10) picture (11) picture (12) picture (13) picture (14) picture (15) picture (16) picture (17) picture (18) picture (19) picture (20) picture (21) picture (22) picture (23) picture (24) picture (25) picture (26) picture (27) picture (28) picture (29) picture (30) picture (31) picture (32) picture (33) picture (34) picture (35) picture (36) picture (37) picture (38)

Napsat komentář

Allowed Tags <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 1998-2018Český chlapecký sbor BONI PUERI