Aktuality

Purcellův Dioklecián se s velkým úspěchem vrátil na české scény

Obnovené nastudování úspěšné inscenace barokní opery Henryho Purcella, kterou v roce 2012 uvedl v české premiéře Český chlapecký sbor Boni pueri, orchestr Musica Florea a taneční soubor Hartig Ensemble za řízení vynikajícího Marka Štryncla a ve stylové „barokní“ režii Heleny Kazárové, se vrací opět na scénu.
První letošní provedení zaznělo v Českém muzeu hudby v Praze. Tentokrát byl přizván i výtvarník Petr Nikl, jehož tvorbu znají především v Americe.
„Zaujala mne myšlenka inscenovat tuto ve světě řídce uváděnou Purcellovu scénickou hudbu skutečně v divadelním prostředí a zároveň využít potenciál chlapeckého sboru, který v některých případech nahrazuje i sólové sopránové party. Jedná se o typ jevištního díla, v němž je stejný důraz kladen na pěveckou i pohybovou složku, která vyžaduje profesionální taneční výkony a choreografii respektující dobové zvyklosti. Z dnešního koncertu mám velkou radost,“ řekl dirigent Marek Štryncl.
Dioklecián je jedna ze čtyř tzv. semi oper, které Henry Purcell za svůj krátký život napsal, a je považována za nejobtížněji inscenovatelnou. Hlavním tématem příběhu je role římského císaře, který dá nakonec přednost životu v ústraní se svou milou před světovládou.
Dioklecián je již druhou Purcellovou operou, kterou Boni pueri nastudovali. Na festivalu Smetanova Litomyšl s úspěchem vyprodali celá čtyři představení opery The Fairy Queen na zámku v Nových Hradech.

Napsat komentář

Allowed Tags <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 1998-2018Český chlapecký sbor BONI PUERI