Aktuality

Ředitel Boni pueri Pavel Horák získal prestižní cenu Ferdinanda Vacha

Tři asijská turné, sedm týdnů v Číně, Japonsku a Jižní Koreji, na padesát úspěšných koncertů, tisíce nadšených posluchačů. To je skvělá bilance Českého chlapeckého sboru Boni pueri, který v minulých měsících doslova dobyl asijský kontinent.

“Mnoho let jsme trávili v Asii celý adventní čas, v posledních letech k němu přibyly i letní koncerty po celé Číně. Asijské publikum je velmi milé, vstřícné a vždy je o nás skvěle postaráno, pětihvězdičkovými hotely počínaje a krásnými sály a příležitostmi konče. Na svých cestách jsme natočili mnoho zajímavých záběrů, z nichž vznikl pěkný hodinový dokumentární film “Boni pueri v Asii”, který budeme promítat již brzy v našem domovském městě Hradci Králové,” říká ředitel Boni pueri Pavel Horák, který v letošním roce slaví také dvě svá “sborová výročí”.

Začínal před třiceti lety jako sbormistr Boni pueri, před dvaceti lety se stal uměleckým šéfem. Za jeho působení se výrazně změnila manažerská struktura tělesa a sbor se zařadil mezi světovou špičku. Před deseti lety pak zakládá soukromou uměleckou školu zaměřenou na chlapecký zpěv, první svého druhu v České republice. Jeho činnost ocenil i ministr školství či Rotary club. Pod jeho vedením získlai Boni pueri dvakrát titul Ambassadeur culturel de l´Union Européenne.

Před pár dny se Pavlu Horákovi dostalo dalšího významného ocenění – obdržel cenu Ferdinanda Vacha, kterou významným osobnostem uděluje Nadace Český hudební fond, Unie českých pěveckých sborů a Sdružení sborových dirigentů.

„Ceny Ferdinanda Vacha si velmi vážím. Chápu ji především jako ocenění celého týmu, který se na práci v Boni pueri podílí i samotných chlapců, kteří svým zájmem a poctivou muzikou dokázali velké věci. Děkuji také všem dirigentům, muzikologům, ředitelům festivalů i produkčním partnerům, bez jejich nabídek a příležitostí by nás tak krásné hudební výzvy nepotkaly,“ usmívá se Pavel Horák.

Za měsíc čeká zpěváky Boni pueri náročný muzikologický projekt „Stamic v Čechách“, který připravila prestižní hudební agentura ArcoDiva Prague.

„S panem profesorem Jiřím Štilcem, autorem projektu, spolupracujeme mnoho let. Tentokrát máme před sebou nádherné dílo Missa solemnis zakladatele a významného představitele tzv. Mannheimské školy Jana Václava Stamice. Mannheimské techniky i tamní orchestr byly obdivovány i W. A. Mozartem. Čeká nás série koncertů s dnešním mannheimským tělesem, kterou zakončíme v krásných prostorách Valdštejského paláce v Praze. Partnery se staly mimo českých významných institucí i Harvard University USA a Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar. Moc se na to těšíme a zároveň je to velký závazek,“ dodal ředitel tělesa, který se sbormistrem Jaroslavem Šlaisem, letos též oceněným cenou Unie českých pěveckých sborů, Sbormistr – junior , zpěváky na provedení připravuje.  Koncerty doprovodí i mezinárodní vědecká konference.

Letní a podzimní měsíce budou chlapci trávit nahrávacích studiích, kdy připraví CD hudební skladatelky Sylvie Bodorové, budou spolupracovat s Hudbou hradní stráže České republiky či točit hudbu pro korejskou produkční agenturu.

Do konce roku čekají Český chlapecký sbor Boni pueri již tradičně další cesty do zahraničí, koncertovat budou v Německu a Francii a na konci roku se opět vrátí do Jižní Koreje.

http://www.ceskesbory.cz/01-01-clanek.php?id=2583

foto pro tisk - turné Čína 2016 - Boni pueri malý

Napsat komentář

Allowed Tags <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 1998-2018Český chlapecký sbor BONI PUERI