Aktuality

Rozhovor s ředitelem Boni pueri Pavlem Horákem před odletem do Číny!

Pane řediteli, za pár hodin odlétáte se svým týmem a koncertní skupinou do daleké Šanghaje. Co Vám tam všechno čeká a čím se cesta liší od jiných? 

Na začátku prázdnin přišla úžasná nabídka – odcestovat na dva koncerty do Číny. Prázdniny jsme proto rádi věnovali přípravám a složitým jednáním. 2. září už budeme sedět v letadle směr Šanghaj. Do Číny se vracíme po pěti letech.

Tentokrát budeme koncertovat dvakrát, vždy s orchestrem, vybrali jsme si za našeho spoluúčinkujícího Komorní filharmonii Pardubice. Máme z toho velkou radost, nebývá to u sborů zvykem, pro pořadatele je to vždy velmi finančně náročné, náklady na letenky a ubytování jsou ohromné. Tentokrát díky velkorysosti organizátorů vyjíždíme ve velké sestavě 45 chlapců. Doprovázet nás bude i sopranistka Christina Johnston, dirigovat pak mladý a vynikající dirigent Marek Štilec.

Zástupci Česko čínské komory připravili pro naše kluky také zajímavý program, podíváme se na turisticky nejzajímavější místa dvacetimilionové Šanghaje, jakými je jistě Chrám jadeitového Budhy, finanční centrum nebo tzv. Benátky Východu na šanghajském předměstí. Ubytovaní budeme v luxusním pětihvězdičkovém hotelu ve středu Šanghaje, který stojí kousek od promenády Bund a nejznámější ulice Nanjing Road, takže budeme ve středu všeho dění. Určitě to bude pro kluky velký zážitek. Máme pobyt rozplánován doslova na minuty, musíme dodržet protokol návštěvy, ale je o nás skvěle postaráno i ve volných chvílích. Máme mít zajištěn ten nejlepší servis. Samozřejmostí jsou také překladatelky, které s námi všechny cesty absolvují. Moc si toho vážíme a přistupujeme k našim koncertům a reprezentaci České republiky i našeho domovského města s plnou odpovědností.

Budete tam vystupovat u příležitosti nějakých speciálních akcí?

Naše cesty do zahraničí jsou buď klasickými turné, v Japonsku například trávíme zpravidla měsíc. Pak jsou výjezdy do zahraničí, kdy jsme zváni institucemi přímo na jeden či dva koncerty u příležitosti významných akcí nebo festivalů.

Tentokrát nás čeká koncert v Šanghaji, který bude ve velmi komorním duchu, budou přítomni nejvyšší představitelé Číny, např. ministryně zdravotnictví a vicepremiérka, která nás měla možnost slyšet už v Jízdárně Pražského hradu, v den, kdy se u nás, v Hradci Králové, otevírala tolik očekávaná klinika čínské medicíny. Mezi hosty bude také prezident České republiky, velvyslanci a diplomatický sbor. Repertoár jsme pečlivě vybírali, i on podléhal schválení hradního protokolu, pan ředitel kanceláře prezidenta republiky Jindřich Forejt má na tom ohromnou zásluhu, že se vše podařilo připravit. Určitě není bez zajímavosti, že koncert budou uvádět sami naši zpěváci v čínštině. Kdo se někdy čínsky učil, ví, jak je to obtížné. Nenechali jsme nic náhodě a spolupracovali jsme s lektorkou Martinou Vyhlídovou, která kluky na uvádění výborně připravila.

Druhý koncert je veřejný, záštitu udělila Česko čínská komora, propagují ho již veliké billboardy a představíme posluchačům výběr z dílny evropských mistrů i české lidové písně. Na přání pořadatelů zazní i nádherná skladba You and me, která zahájila v roce 2008 XXIX. olympijské hry v Pekingu. Anglickou část bude zpívat britská sopranistka Christina Johnston, sólo v čínštině náš sopranista.

 Zmínil jste spolupráci s Komorní filharmonií Pardubice. Točíte prý spolu nové CD?

S Komorní filharmonií Pardubice spolupracujeme již mnoho let, intenzivněji pak od roku 2011. Má skvělé muzikanty a výborný management. Za poslední roky jsme se potkávali v posledních srpnových dnech, kdy jsme točili desky, loni např. s dirigentem Markem Štrynclem dílo nechanického rodáka Jana Křtitele Vaňhala, letos pod taktovkou Marka Štilce naše profilové CD, které bylo nejen u nás, ale i v zahraničí žádáno. Režie se ujala opět prestižní hudební agentura ArcoDiva, ke které máme důvěru a která patří mezi světové špičky. Cédéčko by mělo vyjít v listopadu a křít ho budeme přímo v sídle Evropského parlamentu na našem sólovém koncertě, kterým bude provázet známý novinář, překladatel a místopředseda Rady Českého rozhlasu Jiří Vejvoda. Do Bruselu jedeme na pozvání pana eurosposlance Tomáše Zdechovského a máme radost, že jsme pro křest alba, na kterém jsou skladby z celé Evropy a které je vlastně velmi multikulturní, mohli zvolit tak příhodné místo.

 Jaké další novinky se v Boni pueri chystají?

Zahajujeme novou sezónu s radostí, je před námi spousta krásné muzikantské práce. Posledních pět let přineslo sboru hodnotné projekty, účinkovali jsme na prestižních festivalech Pražské jaro, Concentus Moraviae, absolvovali mnoho zahraničních turné. Ještě nikdy jsme však neměli tolik zahraničních cest, jak v letošním roce – co měsíc, to zahraniční koncerty. V září budeme koncertovat v Šanghaji, v říjnu v Izraeli, v listopadu v Bruselu a Německu, adventní čas strávíme v Koreji. Zatímco bude koncertní sestava v cizině, budou barvy Boni pueri hájit naše výborná přípravná oddělení, která tak skvěle zazpívala v červnu na letním galakoncertě ve vyprodaném sále v Aldisu. Kromě toho nás čeká mnoho krásných koncertů u nás doma a v lednu chystáme novoroční koncert všech našich oddělení. Možná pak budeme chvilku odpočívat, ale rozhodně ne moc dlouho. Moc nás taky těší, že krásná hudební práce, ať již doma nebo za hranicemi, přichází za námi sama, nemusíme ji cíleně vyhledávat. To je pro každého muzikanta velkým snem.

Chlapci mají možnost se potkávat se zajímavými lidmi, nejen s významnými osobnostmi hudebního života, ale také s politiky, manažery a produkčními, kteří vždy stojí za úspěšnou akcí…

Od letošního roku má sbor i svého čestného patrona. Zpívali jsme během roku na významných státních akcích, při návštěvě prezidenta SRN Joachima Gaucka, na Summitu prezidentů, při předávání státních vyznamenání nebo, a to byl jeden z největších zážitků, při předávání Řádu Bílého lva Siru Nicholasi Wintonovi. V Trůnním sále jsme byli svědky jeho shledání s „wintonovými dětmi“, těmi, které svou statečností zachránil před sedmdesáti lety před jistou smrtí v koncentračním táboře. Bylo to velmi dojemné. Zde se také zrodil nápad na naši novou desku, když jsme vybírali repertoár. Spolupracovali jsme na něm s ředitelem kanceláře prezidenta republiky panem Jindřichem Forejtem. Poznali jsme v něm velmi vzdělaného a hudbymilovného člověka, proto jsme rádi, že se stal od letošního roku čestným patronem Boni pueri.

Který z muzikantů Vaše svěřence nejvíce v poslední době nadchl?

Naše koncerty jsou plné zajímavých setkání a jsme za to rádi. Nezapomenutelné chvíle nás čekaly na koncertě s fenomenálním muzikantem, s desetinásobným držitelem Grammy, Bobby McFerrinem. Hodinu a půl naši kluci s ním na pódiu improvizovali, bylo to báječné, hotová pěvecká maturita. Stejně tak byl zážitkem koncert pro Královnu matku z Bhútánského království. S dirigentem Markem Štrynclem jsme nastudovali dílo J. K. Vaňhala nebo J. V. Tomáška. Rádi se s chlapci vydáváme do různých žánrů.

Čtenáře také hodně zajímá ta praktická stránka. Jak ta funguje a jak je vůbec možné vést tolik kluků daleko do světa? Zvládají to?

Často se nás novináři ptají, jak je možné vycestovat s tolika kluky za oceán. Jak to funguje a jak se to dá zvládnout. V prvé řadě je to o vzájemné důvěře, musíte prostě ty kluky dobře znát, věřit, že vás nezklamou, že se na ně můžete spolehnout a oni musejí mít důvěru ve mně. Všechno se postupně učí od přípravek, máme zkušenost, že na první zájezd odjíždí malý chlapec a vrací se samostatný a sebevědomý kluk. Existuje systém kvartet, kdy se starší chlapci starají o mladší. Každý má v sestavě své místo, je platným členem, nikdo se jen „neveze“ a všechno klape. Kluci jsou velmi zodpovědní, dobrá parta a je radost s nimi koncertovat. Jsem na ně pyšný. Někteří spojí svůj život s Boni pueri více než desetiletí. Mám vždycky radost, když je v dospělosti potkám a daří se jim v osobním i pracovním životě. Lhostejno, zda byl v sestavě Boni pueri jeden z nejlepších či nikoli.

Probíhá u vás aktuálně nábor nových zpěváků?

Každé září je pro nás také ve znamení zápisu nových chlapců do přípravných oddělení. Není tomu jinak ani letos. Vybíráme chlapce po školách i v mateřských školách, ale pokud má doma někdo malého šikovného zpěváka, který by chtěl přijít mezi nás, může nám napsat nebo zavolat. Stačí se podívat na www.bonipueri.cz.

 

Napsat komentář

Allowed Tags <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© 1998-2023Český chlapecký sbor BONI PUERI