Aktuality

Skladba Going Home v podání Boni pueri zněla při předávání vyznamenání Siru Nicholasi Wintonovi

K nejvýznamnějším  akcím, na kterých vystoupil Český chlapecký sbor Boni pueri, patří bezesporu předávání nejvvyššího státního vyznamenání Řádu bílého lva Siru Nicholasi Winotonovi.  Slavnostní akt se konal 28. října v Trůnním sále Pražského hradu. Boni pueri zahájili celý ceremoniál  českou a britskou hymnou. V sále bylo přítomno také sedm „Wintonových dětí“, které díky odvaze svého zachránce unikli jisté smrti v koncentračních táborech za 2. světové války. Winton totiž zorganizoval převoz 669 československých židovských dětí z tehdejšího nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie. První vlak s dětmi odjel v květnu 1939. Poslední, který měl odjet z Prahy 1. září 1939 s dalšími 250 dětmi, již nacisté vypravit zakázali.Slovem provázel místopředseda Rady Českého rozhlasu pan PhDr. Jiří Vejvoda. Připomněl statečný čin pana Sira Nicholase Wintona a hovořil i o významné osobnosti Winstona Churchilla, za něhož nejvyšší státní vyznamenání přebíral jeho vnuk.

Mezi hosty byla i první dáma České republiky Ivana Zemanová, premiér Bohuslav Sobotka, předseda Parlamentu Jan Hamáček, předseda vlády Slovenské republiky Robert Fico nebo ředitel zahraničního odboru kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček. Na přání Hradu zazněla skladba Going Home Antonína Dvořáka.

 

winton Hradsvátek 27

svátek 12

Napsat komentář

Allowed Tags <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 1998-2018Český chlapecký sbor BONI PUERI