Aktuality

Triumfální vystoupení Boni pueri na Pražském hradě!

Český chlapecký sbor Boni pueri přijal pozvání Kanceláře prezidenta republiky k vystoupení na summitu Východního partnerství za účasti prezidenta republiky Miloše Zemana, hlav států a vrcholných představitelů jednotlivých zemí.
Ve čtvrtek v nočních hodinách ve Vladislavském sále zněla v podání sboru ve světové premiéře díla evropských velikánů za doprovodu Komorní filharmonie Pardubice za řízení dirigenta Marka Štryncla.
„Byl jsem již na několika koncertech Boni pueri a nemohu se krásné hudby, jak to umějí jen tito chlapci, nabažit,“ řekl po vystoupení sboru prezident republiky Miloš Zeman. „Kdo dodnes ještě nevěděl, kdo jsou Boni pueri, dnes už to ví,“ , promluvil ke vzácným hostům.
Prezidenti vstoupili do Vladislavského sálu za zvuku fanfár Hradní stráže. Monumentální nástup sboru se svíčkami z kaple na první tóny skladby Going´Home z Dvořákovy Novosvětské symfonie po koncertě označil prezident Rakouska J. E. Heinz Fischer za fascinující. Vybraná sestava sedmdesáti zpěváků nastudovala pro summit díla ve světové premiéře.
„Všechny skladby, které ředitel hradního protokolu pro slavnostní večer vybral, dostaly nové aranžmá, které jsme svěřili úžasnému skladateli Vladimíru Popelkovi. Hosté Hradu je tak slyšeli jako první, “dodala zástupkyně ředitele Českého chlapeckého sboru Boni pueri Hana Musílková.
Ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt, který celou akci pro státníky spolu s ředitelem Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pavlem Horákem připravil a zprodukoval, vyslovil zpěvákům velké poděkování. Ke krásné atmosféře přispěla i světelná technika, která citlivě provázela jednotlivé skladby.
„Zpívat na tak významné státnické akci bylo pro nás velkou ctí a koncert patří k vrcholům naší koncertní sezóny. Ke spolupráci jsme oslovili Komorní filharmonii Pardubice, se kterou rádi spolupracujeme již mnoho let a vynikající britskou sopranistku Christinu Johnston, která s naším sólistou zazpívala Panis angelicus. Zpívat ve Vladislavském sále, v nádherném prostoru, kudy kráčely dějiny našeho národa, je opravdu velkolepé,“ řekl ředitel tělesa Pavel Horák.
Boni pueri se pomalu stávají „hradním sborem“. Před několika dny vystoupili na pozvání Královéhradeckého kraje při návštěvě prezidenta republiky v Katedrále sv. Ducha v Hradci Králové a v prvním květnovém týdnu budou koncertovat ve Španělském sálu Pražského hradu při státní návštěvě prezidenta Spolkové republiky Německo Joachima Gaucka. Symbolicky se tak po 762 letech vracejí do míst, kde se zrodil jejich název.

> Fotogalerie

> Reportáž TV NOVA (od 17:20 minuty)

> Videoreportáž ČT (od času 0:50)
picture picture (1) picture (2) picture (3) picture (4) picture (5) picture (6) picture (7) picture (8) picture (9) picture (10) picture (11) picture (12) picture (13) picture (14) picture (15) picture (16) picture (17) picture (18) picture (19) picture (20) picture (21) picture (22) picture (23)

Napsat komentář

Allowed Tags <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 1998-2018Český chlapecký sbor BONI PUERI